Vybavení typické domácnosti zralých Čechů
Z tvrdých dat to opravdu nevypadá, že by se domácnosti zralých Čechů nějak zásadně lišily od těch mladších. Pračky, sporáky, počítače, televize nebo mikrovlnky v nich najdete dokonce ještě častěji než u těch mladších ve věku 25-44 let (i když rozdíly nejsou velké). Kávovary a tablety najdete u obou podskupin ve stejných počtech.
První větší rozdíl je u digitálních fotoaparátů, které vlastní častěji domácnosti Čechů 45+. Naopak elektrické holící strojky, sušičky na prádlo, TV s vysokým rozlišením nebo herní konzole najdete častěji u mladších Čechů. U konzolí je rozdíl největší (mladší vedou 2:1). U elektrických holících strojků můžeme o důvodech jen spekulovat (možná, že na mladší lépe funguje marketing, nebo že zralejší muži už nehodlají tolik měnit své zvyky). Naproti tomu u sušiček na prádlo, modernějších TV a herních konzolí je vysvětlení vcelku prosté a souvisí s životními etapami. Dnes už je obvyklejším standardem mít sušičku na prádlo (zejména s malými dětmi). U novějších TV je jasné, že když něco pořizujete poprvé, koupíte obvykle to nejnovější (mladé páry, první samostatné bydlení atd.). A u konzolí je to ještě jasnější – přece jen více hrají ti mladší (i když ani generaci 45+ nepodceňujte, jak se dozvíte v příštím díle).
Pokud by vás zajímalo, jak je to u segmentů našich Čechů ve věku 45-64 let, tak se liší hlavně segment Lepší už to nebude (?), který má výrazně nejméně vybavené domácnosti různými zařízeními a stahuje průměr celé skupiny oproti mladším Čechům. Relativně slabší je také segment Pohoda a klídeček, který je postojově nejkonzervativnější vůči novinkám. Naopak segmenty Aktivní a objevující a nejbohatší 2 segmenty Solidní jistoty a Sebevědomá harmonie se ve vybavení domácností od mladších Čechů téměř neliší.
Co mají (% domácností, které jsou vybaleny daným zařízením)
Žádné zařízení ale nevydrží věčně (skoro by se chtělo napsat, že vydrží čím dále méně), a proto se musí obnovovat. V plánech na obnovu různých domácích spotřebičů se obě skupiny vůbec neliší. Obvykle jsou to u každého spotřebiče 2-5 % lidí, kteří plánují jeho obnovu. Nejvíce je to TV a počítačů (5-6 %), které má také většina domácností. Přirozeně to je ideální situace, kdy máte věci kontrolou, protože k tomu musíme připočítat ještě situace, kdy něco klekne nečekaně. Tak či tak, z hlediska obnovování vybavení domácností opravdu nemá žádnou oporu v realitě předpoklad, že by Češi ve věku 45-64 let chtěli žít v domácnostech se starými a postupně nefunkčními krámy. Takže proč je neoslovit?
Navíc je zde řada domácností, které různé spotřebiče nemají a plánují si je pořídit. Jak vidíte v grafu níže, mladší Češi plánují vstoupit přece jen do více kategorií, ale na druhou stranu i Češi ve věku 45-64 let rádi zkusí kategorie spotřebičů, které doma ještě nemají. Největší potenciál je u sušiček na prádlo, televizí s vysokým rozlišením ale i domácích 3D tiskáren.
Nemají, ale plánují pořídit (% domácností)