Za svitu petrolejky u valchy stojí?

Na návštěvě u Čechů ve věku 45-64 let

Z reklam na zboží dlouhodobé spotřeby by se mohlo zdát, že pračky, ledničky, myčky nebo třeba i holící strojky nakupují lidé tak maximálně do poloviny páté dekády života a pak nastává zlom. Že by sami výrobci věřili v dlouhověkost svých zařízení, která čerstvým 40tníkům už vydrží až do konce života? Upřímně řečeno, tomu sami nevěříme.

Vzhledem k obvyklé životností různých elektrických a elektronických udělátek je proto s podivem, že se komunikace značek nesnaží zaměřit i na Čechy ve věku 45-64 let. Mají finance, chtějí mít komfort a popravdě řečeno po fázi malých i pubertálních dětí je většinou každá domácnost zralá na rekonstrukci – spotřebiče nevyjímaje.

V tomto díle vám proto ukážeme, že v domácnostech Čechů ve věku 45-64 let nejen najdete v podstatě stejné vybavení jako u těch mladších, ale že i tato věková skupina plánuje pořizovat vybavení nové, a to i ty kategorie, které dosud neměli.

Vybavení typické domácnosti zralých Čechů

Z tvrdých dat to opravdu nevypadá, že by se domácnosti zralých Čechů nějak zásadně lišily od těch mladších. Pračky, sporáky, počítače, televize nebo mikrovlnky v nich najdete dokonce ještě častěji než u těch mladších ve věku 25-44 let (i když rozdíly nejsou velké). Kávovary a tablety najdete u obou podskupin ve stejných počtech.

První větší rozdíl je u digitálních fotoaparátů, které vlastní častěji domácnosti Čechů 45+. Naopak elektrické holící strojky, sušičky na prádlo, TV s vysokým rozlišením nebo herní konzole najdete častěji u mladších Čechů. U konzolí je rozdíl největší (mladší vedou 2:1). U elektrických holících strojků můžeme o důvodech jen spekulovat (možná, že na mladší lépe funguje marketing, nebo že zralejší muži už nehodlají tolik měnit své zvyky). Naproti tomu u sušiček na prádlo, modernějších TV a herních konzolí je vysvětlení vcelku prosté a souvisí s životními etapami. Dnes už je obvyklejším standardem mít sušičku na prádlo (zejména s malými dětmi). U novějších TV je jasné, že když něco pořizujete poprvé, koupíte obvykle to nejnovější (mladé páry, první samostatné bydlení atd.). A u konzolí je to ještě jasnější – přece jen více hrají ti mladší (i když ani generaci 45+ nepodceňujte, jak se dozvíte v příštím díle).

Pokud by vás zajímalo, jak je to u segmentů našich Čechů ve věku 45-64 let, tak se liší hlavně segment Lepší už to nebude (?), který má výrazně nejméně vybavené domácnosti různými zařízeními a stahuje průměr celé skupiny oproti mladším Čechům. Relativně slabší je také segment Pohoda a klídeček, který je postojově nejkonzervativnější vůči novinkám. Naopak segmenty Aktivní a objevující a nejbohatší 2 segmenty Solidní jistoty a Sebevědomá harmonie se ve vybavení domácností od mladších Čechů téměř neliší.

Co mají (% domácností, které jsou vybaleny daným zařízením)

Graf

Žádné zařízení ale nevydrží věčně (skoro by se chtělo napsat, že vydrží čím dále méně), a proto se musí obnovovat. V plánech na obnovu různých domácích spotřebičů se obě skupiny vůbec neliší. Obvykle jsou to u každého spotřebiče 2-5 % lidí, kteří plánují jeho obnovu. Nejvíce je to TV a počítačů (5-6 %), které má také většina domácností. Přirozeně to je ideální situace, kdy máte věci kontrolou, protože k tomu musíme připočítat ještě situace, kdy něco klekne nečekaně. Tak či tak, z hlediska obnovování vybavení domácností opravdu nemá žádnou oporu v realitě předpoklad, že by Češi ve věku 45-64 let chtěli žít v domácnostech se starými a postupně nefunkčními krámy. Takže proč je neoslovit?

Navíc je zde řada domácností, které různé spotřebiče nemají a plánují si je pořídit. Jak vidíte v grafu níže, mladší Češi plánují vstoupit přece jen do více kategorií, ale na druhou stranu i Češi ve věku 45-64 let rádi zkusí kategorie spotřebičů, které doma ještě nemají. Největší potenciál je u sušiček na prádlo, televizí s vysokým rozlišením ale i domácích 3D tiskáren.

Nemají, ale plánují pořídit (% domácností)

Graf

Chytrá domácnost

Trendem dnešní doby jsou různé chytré výrobky v domácnosti – ostatně nezaškodí, když je v domácnosti alespoň někdo chytrý. V tomto ohledu nemá cenu zastírat, že zralí Češi jsou oproti těm mladším přece jen trochu pozadu. Zatímco u Čechů ve věku 25-44 let má nějaký prvek chytré domácnosti 39 %, u Čechů ve věku 45-64 let je to 27 %. Roli mohou hrát jak faktory životní fáze (pořizování si prvního vybavení = obvykle modernější) a je klidně možné, že někteří zralejší Češi nemají potřebu, aby je doma komandoval vysavač.

Pravda bude asi někde uprostřed, vzhledem k tomu, že to, co dělá největší rozdíly mezi oběma skupinami Čechů jsou chytré televize, pračky a na druhé straně robotické vysavače nebo osvětlení. Čili ně nějaké extra speciální přístroje.

Nemovitosti, auta a zvířata

Pro DIY zboží nebo věci spojené se zahradničením jsou zralí Češi tou nejlepší cílovou skupinou. Jsou to totiž právě Češi ve věku 45-64 let, kteří jsou oporou českého chatařství – vlastní chatu má 22 % z nich. U Čechů ve věku 25-44 let je to 18 %.

Podobně není důvod si myslet, že by se déle mladí Češi obešli bez aut. Alespoň jedno auto v domácnosti má 85 % Čechů ve věku 45-64 let. U těch mladších je to 87 %. Je ale nutné zdůraznit, že průměr zralých Čechů výrazně snižuje segment Lepší už to nebude (?), kde má auto jen 66 % lidí. Pokud by vás zajímalo, kolik procent aut je služebních, tak u obou sledovaných věkových podskupin je to 12 %.

A když chaty a auta, tak k tomu chybí ještě domácí zvířata. Ani zde nenajdete prakticky žádné rozdíly mezi oběma věkovými podskupinami. V obou případech má 40 % psa (psy), 30 % kočku (y) – část i oba mazlíčky najednou. Třetí nejpopulárnější jsou u Čechů 45-64 let rybičky, které jsou u těch ve věku 25-44 let až na 4. místě, protože na 3. místě jsou různí hlodavci. Ti jsou u zralejších Čechů až čtvrtí.

Věříme, že už jen tento velmi stručný přehled vás přesvědčil, že opomíjet déle mladé Čechy nemá ani u zboží dlouhodobé spotřeby ekonomický smysl.

Chcete vědět víc?

Obraťte se na petr.tomas@groupm.com nebo renata.rosendorfska@groupm.com